top of page

Książka łączy nas

  • bibliotekabrzeznic
  • 7 lis 2017
  • 2 minut(y) czytania

Tegoroczny październik obfitował w bardzo wiele imprez promujących czytelnictwo. A wszystko to działo się z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Książka łączy nas”. Celem naszych działań było zwrócenie uwagi uczniów na kilka znanych postaci, z którymi związane były okrągłe rocznice.

Przypomnieliśmy więc Tadeusza Kościuszkę – bohatera narodów polskiego i amerykańskiego (200. rocznica śmierci ), Marię Skłodowską-Curie – uczoną i dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla (150. rocznica urodzin), Władysława Bełzę – piewcę polskości ( 170. rocznica urodzin), Jana Marcina Szancera – niezwykłego ilustratora książek dla dzieci ( 115. rocznica urodzin), Astrid Lindgren – szwedzką pisarkę dla dzieci

( 110. rocznica urodzin) oraz Rene Goscinny’ego – francuskiego autora książek dla dzieci o polskich korzeniach ( 40. rocznica śmierci).

Każda grupa wiekowa realizowała swoje projekty. I tak klasy 1-4 szkoły podstawowej uczestniczyły w konkursie recytatorskim pod tytułem „Władysław Bełza uczy i wychowuje”, w konkursie plastycznym „Jesteśmy Janem Marcinem Szancerem i tworzymy ilustracje do dowolnej lektury szkolnej dla klas I-IV” oraz w konkursie czytelniczym ze znajomości książki Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Najmłodsze dzieci świetnie wywiązały się z tego zadania. Ilustracje do książek można zobaczyć na parawanie znajdującym się przed biblioteką.

Uczniowie klas 5-6 mieli za zadanie wziąć udział w konkursie czytelniczym ze znajomości książki Rene Goscinny’ego pt. „Mikołajek”, w konkursie recytatorskim „Władysław Bełza uczy i wychowuje” oraz w konkursie plastycznym „Jesteśmy Janem Marcinem Szancerem i tworzymy galerię postaci z książki Mikołajek”. Wszystkie klasy należy pochwalić za przygotowanie się do konkursów. Najlepsze portrety wiszą na parawanie przed biblioteką.

Natomiast uczniowie klas VII i 2,3 gimnazjum przygotowywali makietę „Losy Tadeusza Kościuszki na mapie świata”, rysowali ilustracje do dowolnej lektury szkolnej, poczuli się twórcami, prezentując wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś” w innej formie artystycznej. Powstał więc film, komiks, była przeróbka nowoczesna, przedstawienie kukiełkowe oraz kompozycja muzyczna. Dwuosobowe reprezentacje klas rywalizowały w konkursie wiedzowym ze znajomości życia i działalności Tadeusza Kościuszki i Marii Skłodowskiej-Curie.

Wszystkie konkursy na każdym poziomie wiekowym zostały ocenione i wyłoniono zwycięzców. Serdeczne podziękowania należą się pani Magdalenie Malec za pomoc w ocenie prac plastycznych, paniom Joannie Gawędzie i Katarzynie Pietrykowskiej za wyłonienie najlepszych recytatorów oraz panu Zbigniewowi Herzykowi za ocenę makiet.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy 1-2 SP

I miejsce - klasa 2

II miejsce – klasa 1 B

III miejsce – klasa 1 A

Klasy 3-4 SP

I miejsce - klasa 4 A i klasa 3 A

II miejsce – klasa 3 B

III miejsce – klasa 3 C i klasa 4 B

Klasy 5-6 SP

I miejsce - klasa 6 A

II miejsce – klasa 5 A

III miejsce – klasa 6 B

IV miejsce – klasa 5 B

Klasy VII-2, 3 gimnazjum

I miejsce - klasa 3 D

II miejsce – klasa 3 A i klasa 3 B

III miejsce – klasa 2 A

IV miejsce – klasa 7 B

Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, a zdobywcy I miejsc słodkie nagrody możliwe do kupienia dzięki sponsorom, którymi byli: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej i Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy. Nagrody i dyplomy wręczyła pani dyrektor Anna Lang dnia 8 listopada na uroczystym podsumowaniu wyników.

Jak widać z powyższego sprawozdania wiele działo się w bibliotece w miesiącu październiku. Dziękujemy wszystkim klasom za udział w naszych projektach oraz gratulujemy zwycięzcom.

Do zobaczenia na przyszły rok.


 
 
 

Comentarios


© 2015 by biblioteka_brzeżnica  Proudly created with Wix.com

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Google+ B&W
bottom of page