top of page

Konkurs literowania dla klas pierwszych "Spelling Bee"

 19  maja odbędzie się finał konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz konkurs "Spelling Bee". Lista słówek do pobrania znajduje się tutaj.

Wyjazd na teatr angielski

 22 marca odbył się  się wyjazd uczestników projektu "Classics doesn't bite" oraz uczniów z grup jęykowych na spektakl w języku angielskim pt. "Dracula". Spektakl miał miejsce się w Miejskim  Centrum Kultury w Chorzowie.

Link do relacji - tutaj

Warsztaty teatralne w Warszawie.

6, 7 oraz 8 maja w Szkole Amerykańskiej w Warszawie odbyły  się warsztaty teatralne prowadzone przez organizację ISTA ( International School Theatre Association). Osoby prowadzące zajęcia z uczestnikami to: Pete Benson -  artysta, dramaturg, reżyser teatralny, aktor i technik filmowy  oraz Ian Johnston  - artysta występujący w filmie, telewizji, operze, radiu i kabarecie, prowadzący warsztaty teatralne  na całym świecie. Warsztaty odbyły  się w języku angielskim i przeznaczone były dla uczniów gimnazjum. Z naszej szkoły w warsztatach wzięło udział 10 uczniów z klas 1 i 2.
Zajęcia trwały 2 dni w czasie których uczniowie mogli zapoznać się z różnymi technikami teatralnymi (pantonima, slowmotion,  techniki walki aktorskiej) oraz trzeci dzień na ostatnie przygotowania i spektakl teatralny, który razem stworzyliśmy wraz z pomocą Iana i Petea, którzy nauczyli nas wielu rzeczy. Ogólnie było super, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu. 

Opracowanie: Max Adamus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dni Języka Angielskiego, jak co roku, rozpoczęły się eliminacjami konkursu wiedzy o Wielkiej Brytanii dla

ielskiego, jak co roku, rozpoczęły się eliminacjami konkursu wiedzy o Wielkiej Brytanii dla wszystkich uczniów klas pierwszychprzeprowadzonymi 14.04.2016 r. Po dogrywce, do ścisłego finału zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów – po dwoje z najlepszymi wynikami z każdej pierwszej klasy:

I a: Aleksandra Ignacyk, Emilia Lang

I b: Paulina Grzesiak, Dawid Dziuba

I c: Sylwia Mika,Marek Bryniarski

I d: Julia Półtorak, Bartosz Gwóźdź

I e: Natalia Kucharczyk, Gabriel Bolech

 Mieli oni ponad dwa tygodnie czasu na przygotowanie się do finałowej rozgrywki i pogłębienie wiedzy na temat historii, geografii, zabytków, kulturyi życia codziennego w Zjednoczonym Królestwie. Do konkursu indywidualnego przygotowywali się także mistrzowie ortografii angielskiej – uczestnicy zmagań w literowaniu „Spelling Bee”.
Dnia 4 maja 2016 r. na sali gimnastycznej miały miejsce finały obu konkursów będące podsumowaniem Dni Języka Angielskiego, a zgromadzona publiczność także miała okazję wykazać się znajomością faktów dotyczących Wielkiej Brytanii i otrzymać drobne upominki. Wiedzę o krajach anglojęzycznych poszerzyły wszystkim prezentacje o USA i UKprzygotowane przez uczniów klas trzecich – Patrycję Żuk i Kacpra Bednarza. Oczekiwanie na wyniki umilił występ wokalny Weroniki Faber oraz scenka kabaretowa brawurowo wykonana przez uczniów z klas II C i II D.
Zwycięzcami konkursu miedzowego zostali uczniowie z klasy I d – Julia Półtorak i Bartosz Gwóźdź, a drugie miejsce ex aequo zajęli reprezentanci klas I a –Aleksandra Ignacyki Emilia Lang oraz I b – Paulina Grzesiak i Dawid Dziuba. W konkursie literowania zwyciężył Kacper Jezierski z kl. I a, drugie miejsce zajął Jakub Bolek z kl. I d, a trzecie Joanna Dudek także z kl. Ia.
Wszystkim laureatom i uczestnikomgratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności!
Mamy nadzieję, ze nagrody ufundowane przez Dyrekcję ZSP w Brzeźnicy, gadżety reklamowe wydawnictwa Pearson oraz drobne upominki ofiarowane przez nauczycielkę języka angielskiego ZSP p. Katarzynę Kozłowską, zachęcą wszystkich uczestników do pogłębiania wiedzy i kształcenia umiejętności w zakresie języka angielskiego.

Wszystkie etapy konkursów wraz z dekoracjami i poczęstunkiem w postaci własnoręcznie wykonanych muf inek przygotowały grupy uczniów z klas drugich gimnazjum w ramach szkolnych projektów edukacyjnych pod kierunkiem p. Jolanty Wacław i p. Mateusza Czechowicza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ucz się angielskiego mimo(s)chodem!

Gimnazjaliści chcieliby przyswoić wiedzę mimochodem i teraz  mogą to robić przemierzając szkolne piętra. Uczą się m.in. angielskich czasowników nieregularnych i najważniejszych dat z historii Polski i historii powszechnej. Spacery po takich schodach bedą skuteczną powtórką przed sprawdzianem. W przyklejaniu napisów na stopnie pomagali uczniowie klas pierwszych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs "Spelling Bee"

Zapraszamy pierwszoklasistów do udziału w konkursie literowania. Chętnych prosimy o zgłaszanie soię do swoich nauczycieli języka angielskiego. Finał konkursu odbędzie się w czasie Dni Języka Angielskiego 27.04.2016 r.  Lista słówek do konkursu dostępna do pobrania poniżej. 

 

Słówka

 

Festiwal Szekspirowski 

Rok 2016 na całym świecie będzie przebiegał pod znakiem Williama Szekspira dla uczczenia 400-lecia jego śmierci. 1 kwietnia grupa uczennic z klas pierwszych i drugich z grup realizujących rozszerzony program języka angielskiego wzięła udział w Festiwalu Szekspirowskim organizowanym w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Skawinie. Była to okazja zarówno do poznania życia i twórczości Szekspira, jak i wykazania się własna wiedzą i inwencją twórczą w konkurencjach konkursowych.  Uczennice bardzo aktywnie wykonywały zadania – odpowiadały na pytania, pisały dyktando, dopasowywały postaci do tytułów dramatów mistrza, a także wykonywały eko-rzeźby symbolizujące bohaterów szekspirowskich. Młodzież z LO przygotowała scenki i filmy będące interpretacjami dzieł Szekspira, a ich współczesne wersje wywołały aplauz wśród zgromadzonych. Obdarzone upominkami gimnazjalistki po dwóch godzinach dobrej zabawy wróciły do szkoły z myślą o udziale w kolejnych tego typu wydarzeniach promujących postać Szekspira, język angielski i kulturę brytyjską.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WRITE ON - konkurs pisania po angielsku

 

 

19 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego WRITE ON. Data pierwszego etapu konkursu nieprzypadkowo zbiegła się z datą Ogólnopolskiego Dnia Pisania Po Angielsku, jako że konkurs, jak jego nazwa wskazuje, polegał na wymyśleniu i napisaniu ciekawego opowiadania w języku angielskim. Uczniowie realizujący rozszerzony program z języka angielskiego w czasie dodatkowych lekcji ćwiczyli pisanie już od dwóch tygodni. Tematyką ich próbnych opowiadań były  sprawy kryminalno-romansowe o skomplikowanej fabule.

Do dalszego etapu konkursu zakwalifikowano prace dwóch uczennic -  Patrycji Żuk z klasy III D oraz Aleksandry Frydrych z klasy II C.  Wiele opowiadań reprezentowało bardzo wysoki poziom językowy i ciekawą treść, lecz jednym z kryterium była umiejętnośc zwięzłego wypowiadania się (praca powinna zawierać 140-190 wyrazów).

 Mamy nadzieję, że opowiadania naszych gimnazjalistów spodobają się komisji konkursowej, a finalistkom życzymy powodzenia!!!

Uwaga!! Nasza uczennica Patrycja Żuk wzię,la udział w II etapie konkursu, który odbył się 19 marca w Krakowie. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty historyczno-językowe w Małopolsce

 

Uczniowie klas realizujący poszerzony program z języka angielskiego wzieli udział w warsztatach wraz z kolegami z partnerskiego Gimnazjum im. Orła Białego w Daszewicach. Wspólnie zwiedzali Kraków korzystając z folderów w języku angielskim przygotowanych wcześniej w ramach projektu edukacyjnego, ogladali filmy w oryginale a także zwiedzali trasę turystyczną Kopalni Soli w Wieliczce korzystając z usług przewodnika anglojęzycznego. Trzydniowe warsztaty były bardzo udane i obie grupy młodzieży już planują ponowne spotkanie, tym razem w Daszewicach koło Poznania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia z native-speakerem w czasie wakacji

Już po raz trzeci w Zespole  Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy w czasie wakacji odbywają się zajęcia z języka angielskiego prowadzone przez wolontariuszkę z USA współpracującą z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Gości ona u trzech rodzin uczniów naszej szkoły i w czasie sześciu wakacyjnych tygodni uczy dzieci i młodzież języka angielskiego i przybliża im kulturę i tradycje USA.

Wolontariuszką jest Caitlin Wilkinson z Indianapolis w stanie Indiana, studentka historii. Zdjęcia z pierwszej tury zajęć można obejrzeć poniżej. Od wtorku 21.07. rozpoczyna się druga tura wakacyjnej przygody uczniów z językiem angielskim.

 

 

 

Zajęcia wakacyjne prowadzone przez gimnazjalistów w ramach projektu "Culinary Travels across Brzeźnica Community" - link

 

Gimnazjaliści realizujący projekt mieli możliwość rozwijać swoje umiejętności z języka angielskiego organizując i prowadząc lekcje w formie zabaw i gier ruchowych i językowych dla przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego przy ZSP w Brzeźnicy oraz dla dzieci uczęszczających do świetlicy w Domu Polsko-Słowackim
w Bachorowicach. Uczniowie gimnazjum byli zarówno asystentami, jak i nauczycielami prowadzącymi zajęcia. Dzięki temu ich młodsi koledzy i koleżanki spędzili czas zarówno w pożyteczny, jak i atrakcyjny sposób.

 

Zobacz galerię

City Game w Krakowie

Uczestnicy projektu "Culinary Travels across Brzeźnia Community" wzięli udział w grze miejskiej w Krakowie. Zadania, które mieli wykonać, były w jezyku angielskim. Uczniowie mieli za zadanie m.in. porozmawiać z obcokrajowcem odwiedzającym Kraków i zapytać go o wrażenia z pobytu w Polsce, znaleźć wskazane pomniki, popiersia, hotele i kościoły a także odnaleźć zabytkowy napis zawierający błąd ortograficzny. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. W galerii zdjęć można obejrzeć m.in. rezultaty poleceń:

Take a photo of:

  • you and a dragon

  • you and pigeons

  • you and a horse carriage

  • you and a bench

 

Napisz do nas: danedyt80@gmail.com

WARSZTATY HISTORYCZNO-JĘZYKOWE W WIELKOPOLSCE

Podbój Wielkopolski rozpoczęto 20 września (wtorek)pożywnym śniadankiem w restauracji DRUKARNIA w Poznaniu. Obłaskawieni ciepłą strawą uczniowie skierowali się w stronę poznańskiego rynku. Oprowadzani przez panią Joannę Barełkowską – nauczycielkę historii i jezyka angielskiego z Daszewic, podziwiali m. in. renesansowy ratusz, kościół farny i zamek PrzemysłaII. Znowu głodni i zmuszeni do samodzielnego przygotowania sobie strawy wzięli udział w warsztatach historyczno – kulinarnych w Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. W samo południe podziwiali i koziołki – symbol Poznania – pojawiające się każdego dnia o tej porze w ratuszowym oknie. Interaktywne muzeum BLUBRY roztoczyło przed młodzieżą uroki nie tylko miasta, ale i gwary poznańskiej.

21 września rano rozpoczął się małopolsko-wielkopolski najazd na Biskupin, a bogate łupy kulturalne zapewnił odbywający się tam właśnie festyn archeologiczny. Po południu – Gniezno zdobyte (katedra gnieźnieńska wraz z jej słynnymi romańskimi drzwiami z brązu obrazującymi życie i śmierć św. Wojciecha). W Lednogórze gimnazjaliści z Brzeźnicy i Daszewic zwiedzali Ostrów Lednicki – wyspę z reliktami architektury kamiennej pałacowej i sakralnej z okresu panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego z X-XI w. Nagrodą dla zwycięskich zdobywców była obfita włoska kolacja, czyli pizza.

22 września rano w szkole w Daszewicach miały miejsce warsztaty decoupage w języku angielskim, po czym cała grupa pojechała ponownie zwiedzać Poznań. W Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT)) uczniowie wzięli udział w warsztatach historycznych w języku angielskim, a następnie udali się w odwiedziny do pierwszych historycznych władców Polski w katedrze poznańskiej. Był to koniec łupieżczych wypadów edukacyjnych w tym dniu, bo po południu daszewiccy gospodarze częstowali swim regionalnym specjałem – pyrami z gzikiem. Kolejne „łowy” to poznański Browar i Rynek by night oraz zespół pałacowo=parkowy w Rogalinie by day. Na zakończenie – człowiek witruwiański po poznańsku.

Pełni wiedzy i wrażeń trzecioklasiści juz nie mogą się doczekać, by zdobytą wiedzę zaprezentować na lekcjach i  w konkursach przedmiotowych z historii i języka angielskiego.

We Are

MOVERS & SHAKERS

bottom of page