top of page

Grupy realizujące rozszerzony program nauczania z języka angielskiego.

​

 

 

 

 

 

 

Założenia programowe.

 

Program adresowany jest do uczniów kontynuujących naukę języka angielskiego w gimnazjum od poziomu pre-intermediate. Uczniowie powinni uzyskać określoną liczbę punktów w teście kwalifikacyjnym (placement test), który piszą wszyscy uczniowie rozpoczynający naukę w gimnazjum. Uczniowie będą realizować program przez trzy lata nauki gimnazjalnej w wymiarze 5 godzin tygodniowo (dwie godziny dodatkowe w porównaniu do reszty klas).

Podstawa programowa realizowana będzie w wymiarze trzech godzin tygodniowo w oparciu o dotychczas obowiązujący program nauczania języka angielskiego w ZSP w Brzeźnicy – Gimnazjum. Treści rozszerzone realizowane będą na dwóch pozostałych godzinach. Treści zawarte w obowiązującym programie stanowią bazę dla wprowadzenia treści dodatkowych zawartych w rozszerzeniu. Zajęcia dodatkowe poświęcone będą na zagadnienia z realioznawstwa (elementy wiedzy o historii, kulturze, geografii, stylu życia, polityce, społeczeństwie, edukacji i sporcie krajów anglojęzycznych oraz kraju ojczystego) ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ważnym elementem zajęć będzie wspomaganie nauki języka angielskiego komputerem (CALL) oraz innymi narzędziami TIK.

 

Program łączy trzy istotne elementy: nauczanie języka angielskiego w większym niż dotychczas wymiarze, rozwój zainteresowań uczniów różnymi dziedzinami oraz kształcenie w zakresie posługiwania komputerem i innymi narzędziami TIK.

 

Lekcje inne niż zwykle...

 

JAK PRZYGOTOWAĆ ŚNIADANIE ANGIELSKIE?

W czwartek (23 października 2014 r.) 2 grupy realizujące rozszerzony program z języka angielskiego zamiast siedzieć grzecznie na tradycyjnej lekcji języka angielskiego, objadały się frytkami, smażonymi jajkami, kiełbaskami i bekonem wchodzącymi w skład śniadania angielskiego. Przedsięwzięcie, wyglądające na logistycznie niewykonalne (45 minut na przygotowanie, zjedzenie i posprzątanie po 24 osobach) okazało się sukcesem, zaś problem zbyt dużej ilości jedzenia został rozwiązany dzięki uprzejmości trzecioklasistów mających fakultet w sąsiadującej z zapleczem kuchennym sali gimnastycznej…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK SMAKUJĄ AMERYKAŃSKIE PLACUSZKI?

 

W czwartek 4 grudnia 2014 r. grupy realizujące rozszerzony program z języka angielskiego zakończyły cykl lekcji związany ze świętami obchodzonymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Przez ostatni miesiąc pierwszoklasiści omawiali angielskie i amerykańskie tradycje związane z obchodami świąt, które znamy i w naszym kraju (Dzień Matki, Wielkanoc, Nowy Rok, Boże Narodzenie czy Prima Aprilis), ale także poznali święta i tradycje charakterystyczne dla angielskiego obszaru językowego takie jak Święto Dziękczynienia, Dzień Świstaka, Dzień Guy’a Fawkes’a, Dzień Kolumba czy Dzień Naleśnika. Z Dniem Naleśnika zapoznali się organoleptycznie, smażąc i konsumując placuszki polane syropem klonowym. 

 

PANCAKES

Ingredients: 50 g of butter, 2 eggs, 1 glass of buttermilk, ½ glass of milk, 300 g of flour, 2 tablespoons of sugar, 2 teaspoons of baking powder, pinch of salt

Method:

1. Melt the butter.

2. Whisk the eggs (you can do it with a fork or a whisk ).

3. Add buttermilk, melted butter, flour with sugar, salt and baking powder.

4. Whisk everything and add milk (you don’t have to add all milk but be careful - the mixture must not be too thick!).

5. Cook until it reaches a light golden brown colour, then turn a pancake over and cook the other side to the same point.

6. Serve with maple syrup.

Note : the first pancake will be a disaster – it always is. It is known  as “one for the dog”.

 

 

 

CIEKAWA CHEMIA

- ROZDZIELANIE MIESZANIN (SEPARATING OF MIXTURES),

- BADANIE KWASOWOŚCI I ZASADOWOŚCI ROZTWORÓW (ACIDS AND BASES)

 

Substancje chemiczne można mieszać, a mieszaniny rozdziela się metodami fizycznymi zależącymi od rodzaju mieszaniny. Uczniowie rodzielali mieszaniny jednorodne i niejednorodne wykorzystując magnesy, odparowanie wody z roztworu oraz stosując metodę filtracji. Uczyli się chemii i równocześnie poznawali angielskie nazwy sprzętu laboratoryjnego, nazwy pierwiastków, związków chemicznych i podstawowych procesów chemicznych.
Klasy drugie poznają kwasy i zasady, więc uczniowie ćwiczą pojecia dotyczace odczynu roztworów badając pH za pomocą różnych wskaźników - fenoloftaleiny, uniwersalnego papierka wskaźnikowego, oranżu metylowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CIEKAWA HISTORIA - SIEDEM CUDÓW ŚWIATA STAROŻYTNEGO (THE SEVEN WONDERS OF THE ANCIENT WORLD)

 

Jaka była lokalizacja siedmiu cudów świata starożytnego? Jak wyglądały? Które z nich dotrwały do naszych czasów? Na te
i inne pytania dotyczące cudów świata starożytnego potrafią już odpowiedzieć uczniowie realizujący rozszerzony program
z języka angielskiego. W czasie dwóch lekcji historii po angielsku poznali też historię Herostratesa - szewca owładniętego obsesją zdobycia wiecznej sławy (starożytny celebryta?) oraz ułożyli osobistą i klasową listę współczesnych cudów świata wykonanych ludzką ręką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentacje uczniów

 

CIEKAWA CHEMIA - REAKCJE CHEMICZNE  (CHEMICAL REACTIONS)

 

Reakcje chemiczne można podzielić na 3 typy - analizę syntezę i wymianę. Uczniowie przerowadzali eksperymenty, w czasie których otrzymywali gazy podczas reakcji analizy wody, nadtlenku wodoru i manganianu(VIII) potasu.

 

FIZYKA I ASTRONOMIA - FAZY KSIĘŻYCA

Księżyc w nowiu to już dla naszych gimnazjalistów nie tylko tytuł jednej z części sagi "Zmierzch", ale jadna z faz księżyca, które to uczniowie uczestniczący w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego umieją nie tylko wymienić (po angielsku!!!), ale i wyrzeźbić w ciasteczkach oreo, po czym zjeść... 

bottom of page